Може би най-популярната рецепта в България за приготвяне на телешко месо е “Телешко варено”. Но аз обичам да приготвям обикновена, застроена супа с телешко месо, която е също толкова вкусна и засищаща, както “Телешко варено”. Когато бях малка, мама много често приготвяше точно такава супа – от телешки опашки. Беше ми мноооого любима ❤
Необходими продукти:
(за 5-6 порции супа)
400-500 гр. телешко месо
1 картоф
1 малка глава лук
1 морков
1 малка чушка
1 малък домат (или около 50 мл. от консерва)
1 шепа фиде
50-60 мл. олио
1-2 дафинови листа
8-10 зрънца черен пипер
1-2 стръка целина (или 1 ч.л. суха целина, а може и двете едновременно 😉 )
2-3 стръка магданоз
1 ч.л черен пипер
сол и лимонена киселина- на вкус (обичам да овкусявам супите с лимонтузу, но ако това не е вашия вкус, то може да използвате оцет или пресен лимонов сок)

За застройката*:
1 яйце
200 гр. кисело мляко
1-2 с.л. брашно
Начин на приготвяне:
Хубаво е, ако телешкото месо е по-кърваво, предварително да го изкиснете за една нощ в студена вода. Но, ако е младо телешко, ще са му достатъчни около 2 часа.
Предварително нарязаното на парчета и изкиснатото в судена вода телешко месо, го сварявам до готовност в леко подсолена вода, като при завирането му отстранявам пяната, която се образува на повърхността. Така бульонът запазва всички ценни вещества, съдържащи се в месото и в същото време остава бистър.
В тенджера задушавам за около 2-3 мин. ситно нарязания лук и морков. Към тях добавям нарязания на кубчета картоф и задушавам още 1 мин., след което добавям нарязаната чушка и наливам около 2-2,5 л. от бульона от свареното телешко месо. Ако няма достатъчно количество от него, доливам вода и ако е необходимо – посолявам. Оставям зеленчуците да поврат и да омекнат – около 10 – 15 мин. Към тях добавям зрънцата черен пипер, дафиновия лист, сухата целина (ако ползвате прясна целина, то тя се добавя накрая, заедно с магданоза) и нарязания (или настърган) на ситно домат. Свареното телешко месо нарязвам на малки парченца и добавям към врящите зеленчуци. Ако е необходимо – доливам вода. Добавям шепа фиде и когато то набъбне, добавям останалите подправки – мления черен пипер, ситно нарязан магданоз и прясна целина. Оставям супата да поври около 1 мин., свалям от огъня и я застройвам по следния начин:
Към киселото мляко добавям 1 с.л. брашно и 2-3 с. лъжици студена вода. Разбърквам добре, до образуването на гладка еднородна смес. С помощта на черпак гребвам от горещата супа и изсипвам, при непрекъснато бъркане, в киселото мляко и брашното – 3-4 черпака са достатъчни, за да се уеднаквят температурите на млякото и супата. Изсипвам млечната смес в супата, като бъркам непрекъснато, за да не се пресече застройката. Връщам тенджерата на котлона и изчаквам да заври за 1-2 мин. През това време разбивам добре яйцето с щипка сол и 1-2 с.л. студена вода. Махам супата от огъня и застройвам по същия начин – още гореща – с разбитото яйце.
С лъжицата брашно в застройката, супата придобива по-плътен вкус, не толкова воден, както когато се застройва само с яйце и кисело мляко. Освен това, тази застройка почи никога не се пресича 😉 Но ако това не е вашия вкус – може да ползвате каквато друга застройка пожелаете.
Да ви е сладко ❤
*Тази застройка научих, готвейки “Куркудената чорба” на Илиана Николова, която може да откриете в нейния кулинарен блог “Щъркелово гнездо” – местенце, изпълнено с топлина, уют и безброй вкусни предложения ❤